Veckans City #6: Silly Season
Semestern är över för denna gång och spelarna har återsamlats. I samband med det är det tydligt att flera rykten om eventuella spelarövergångar har intensifierats.
En spelare som verkar vara på väg bort från City är Riyad Mahrez. Han har varit en viktig del av laget sedan han anslöt från Leicester och vunnit allt som går att vinna. Men vanligtvis har han roterats på sin högerkant och Mahrez sägs vara besviken över att han inte fick starta i varken FA Cup eller Champions League-finalen. Dessutom är Mahrez 32 år och kanske är hans nästa kontrakt det sista stora han skriver på. Saudiarabiska Al Ahli är på jakt efter Mahrez som verkar vara nära en flytt dit. Det verkar som att det kan bli officiellt när som helst och Mahrez har dessutom inte följt med City till försäsongslägret i Japan och Sydkorea. Som ersättare till Mahrez har det hittills ryktats lite löst om Raphinha från Barcelona. City sägs få 30 miljoner pund för Mahrez av Al Ahli. Känslan är att vi bara väntar på att det ska bli officiellt att Mahrez inte längre tillhör City…
Vidare ryktas det ganska intensivt om att mittbacken Josko Gvardiol från RB Leipzig ska skriva på för City. Det är ett spännande namn som varit eftertraktat under säsongen, framför allt efter hans succé för Kroatien i VM i vintras. City ryktas få betala 90 miljoner pund för Gvaridol vilket i så fall är rekord när det gäller spelaraffärer för försvarare.
En som läget är lite mer oklart kring är Kyle Walker. Han har varit en trotjänare för City i flera år och har vunnit allt som går att vinna. Nu uppges Bayern Munchen vara ute efter högerbacken. Dock följer Walker med City till försäsongsturnén i Japan och Sydkorea. Omvänt ryktas det om att City är intresserade av Bayern Munchens högerback Benjamin Pavard om Walker skulle bestämma sig för att anta en ny utmaning. City ryktas även hålla ögonen på Abdoulaye Ndiaye från Lyon om Walker skulle lämna.
Ett till rykte som känns oklart är att andra klubbar uppges rycka i Bernardo Silva. Ett ganska lustigt rykte är att Paris Saint-Germain har erbjudit City målvakten Gianluigi Donnarumma och mittfältaren Marco Veratti för Bernardo. Även Al Hilal från Saudiarabien har enligt ett rykte erbjudit Bernardo ett kontrakt som skulle ge honom 75 miljoner pund per säsong i lön. Även Barcelona ryktas vara intresserade av Bernardos tjänster medan City uppges erbjuda Bernardo ett nytt, förbättrat kontrakt. Bernardos mobil plingar nog till ganska ofta om det ligger någon sanning i de här ryktena.
Avslutningsvis i ryktes-explosionen uppges Brighton vare ute efter Cole Palmer, som nyligen vann U21 EM med England. Palmer spenderade en stor del av förra säsongen på Citys bänk och möjligen får han bättre chans till speltid i ett ytterst kompetent lag i Brighton. Men än återstår det att se hur denna historia utvecklar sig.
Även Carlos Borges, som förra säsongen var en av de bästa spelarna i Citys EDS som vann Premier League 2, ryktas vara eftertraktad. Han är tydligen mycket nära West Ham som uppges betala 14 miljoner pund för hans tjänster. Borges gjorde förra säsongen 21 mål på 24 matcher och kanske får han chansen på den stora scenen i West Ham kommande säsong. Men det återstår i skrivande stund att se.
Ryktenas tid
Ja, som ni märker är det silly season och det florerar flera rykten. Några verkar ju vara ganska heta, andra känns osannolika. Kanske är Mahrez klar för Al Ahli och Gvardiol för City när du läser det här. Men i skrivande stund är inget officiellt. Noterbart är att Walker, Bernardo, Laporte och Cancelo, som samtliga i mer eller mindre utsträckning ryktats bort från klubben i sommar, i skrivande stund befinner sig på lagets försäsongsturné i Japan.
På söndag väntar säsongens första träningsmatch då City ställs mot Yokohama F Marinos. Det kommer nog oavsett vad bli svårt att dra några större växlar av den matchen. Jag har under den senaste veckan roat mig lite i brist på annat med att se några av motståndarnas träningsmatcher. Det har varit uppenbart att bland andra United, Arsenal, Liverpool och Tottenham har en bra bit kvar till toppformen. Intensiteten i matcherna är generellt låg och bytena avlöser varandra medan spelarna tar sig för sina lår, vader och ljumskar.
Men det är precis som det ska vara! Säsongen är på gång och för varje dag kommer vi närmare tävlingsmatcherna då allt och alla förväntas vara på topp!