Veckans City #16: Rodri utvisad och City ute ur ligacupen
Efter en fin start på säsongen har det de senaste dagarna börjat gå lite emot. Rodri drog på sig en onödig utvisning mot Nottingham som resulterar i en jobbig avstängning. Det kan bli kostsamt mot Arsenal. Kort efter det åkte City ur ligacupen mot Newcastle. Frågan är dock hur mycket vi egentligen sörjer det uttåget?
Efter att vi vant oss vid att City i de första halvlekarna mot West Ham och Röda Stjärnan missat flertalet chanser, så var de ruskigt effektiva mot Nottingham. Tidigt i matchen betydde mål från Foden och Haaland 2-0 till City och känslan var att det här kan bli en seger med stora siffror. Nottingham höll dock tätt till paus. I starten av andra halvlek drog Rodri på sig ett rött kort efter att ha hamnat i konfrontation med Gibbs-White i Nottingham. City fick sedermera försvara sig och gjorde ett par defensiva byten. Trots en man mindre i cirka 40 minuter höll City ut och höll nollan. Det var faktiskt lite ovanligt att se City spela så pass riskminimerande och i första hand gå in för att inte släppa in mål.
Guardiola var efter matchen inte alls nöjd med Rodri. Inför matchen hade han sagt att Rodri just nu är världens bästa mittfältare, men det tog han nästan tillbaka efter matchen. Guardiola menade på att Rodri måste lära sig att behålla lugnet i en sådan situation och inte dra på sig onödiga utvisningar som sedan resulterar i avstängningar.
Själv tycker jag Gibbs-White lägger sig väldigt lätt. Å andra sidan brukar motståndare göra så när de får motpartens händer kring halsen, som lite grovt kan tolkas som ett strypgrepp. Därav gör ju Rodri fel som ger domaren chansen att ta fram det röda kortet. Guardiola sa dock efter matchen att Rodri har bett om ursäkt. Möjligtvis hade han vilats mot Newcastle i ligacupen ändå, men att han inte får vara med i de kommande ligamatcherna mot Wolverhampton och framför allt Arsenal är tunga tapp.
Trots Rodris utvisning, tog City sin sjätte raka seger och stormar fram som en ångvält i ligan. Det är imponerande att vinna så många matcher som regerande mästare. Någon form av motivationsbrist existerar inte för det här laget utan de bara manglar på.
City ute ur ligacupen
Värre skulle det dock bli i ligacupen. Guardiola lät på presskonferensen inför matchen inte särskilt motiverad. Frågorna från journalisterna är förstås ledande, men det var stort fokus på det täta spelschemat och skadorna som stört City i början av säsongen. De flesta får dessutom betydande speltid i sina landslag. Även skador på De Bruyne, Bernardo, Stones, Kovacic och Grealish har medfört att det är svårt för Guardiola att rotera mellan matcherna i den utsträckningen han vill.
Dock gjorde ha åtta ändringar i startelvan inför matchen mot Newcastle. Det medförde att spelare som Ortega, Lewis, Phillips, Gomez och Bobb fick chansen från start. Det ska sägas att Newcastle gjorde fler ändringar än City, hela tio stycken jämfört med sin senaste match.
I en på det stora hela jämn match stod Newcastle till slut som segrare med 1-0 efter att Alexander Isak blivit målskytt. City gjorde väl en helt okej insats utan att glänsa. Det saknades dock lite kreativitet framåt och Haaland satt på bänken hela matchen tillsammans med viktiga kuggar som Walker och Dias.
I ärlighetens namn kände jag ingen särskild besvikelse efter uttåget. Det kan förvisso bero på olika saker. Dels är det fullt upp om dagarna just nu med jobb, egen fotboll, Speedway och Hockey. Samtidigt kanske det är svårt att gräma sig riktigt mycket över ett uttåg i ligacupen när vi nyss vunnit trippeln. Det är vad är liksom, bara att gå vidare.
De som jag dock skänker en tanke åt som nog tycker det är lite extra surt är Ortega, Lewis, Phillips, Gomez och Bobb troligtvis tappar betydande speltid.
Den kommande veckan tycker jag det ska bli väldigt spännande att se hur City klarar sig utan Rodri. Upp till bevis för bland andra Kalvin Phillips, matchen mot Newcastle var nog bara uppvärmning!