City 1-2 Real Madrid: Tio mot elva – vi föll med äran i behåll

Det räckte inte. Men herregud, vilket hjärta de visade.

Manchester City är utslagna ur Champions League efter att ha förlorat returmötet mot Real Madrid med 1-2 på Etihad – 1-5 totalt. Men siffrorna berättar bara halva historien. I över 70 minuter kämpade City med tio man mot elva och visade en stolthet och en stridslust som fick hela Etihad att resa sig.

Ett rött kort förändrar allt

City kom ut som ett rasande djur från första visslingen. Med knappt en minut spelad tvingades Donnarumma till en enkel räddning mot Valverde, och sedan var det vi som attackerade – Cherki testade Courtois tidigt med ett vasst skott som tvingades boxas undan.

Men sedan kom vändpunkten. I 17:e minuten träffade Vinicius stolpen, bollen studsade runt i straffområdet och Bernardo – vår kapten, vår ledare – blockerade med armbågen på mållinjen. VAR granskade, dömde straff och visade rött. Hans första röda kort på 598 proffsmatcher. Ingen kan klandra honom. Pep ville inte heller göra det.

Vinicius satte straffen säkert och den redan bergsvåra uppgiften hade blivit närmast omöjlig.

Haaland håller hoppet vid liv

Men City ger aldrig upp. Det vet vi. Det visste spelarna.

Doku – fantastisk hela kvällen – slet sig längs kanten och spelade in till Haaland som styrde in till 1-1 i den 41:a minuten. Plötsligt fanns det en gnista. Liten, bräcklig, men levande.

Efter paus fortsatte vi att pressa, ställde om till en 5-1-3-formation och skapade chanser. Doku hade ett mål bortdömt för offside. Ait-Nouri likaså. Courtois var enastående i första halvlek och räddade Madrid gång på gång – men efter paus klev Lunin in i mål för spanjorerna.

Sedan, på övertid, avgjorde Vinicius. Hans andra mål för kvällen. Med ett leende och gester riktade mot vår läktare – han hade inte glömt Ballon d’Or-banderollen från förra säsongen.

Khusanov – en framtidsstjärna är född

Om det finns ett ljus i mörkret är det Abdukodir Khusanov. Bara 22 år gammal, nu ett av Premier Leagues hetaste namn i försvaret. Mot Madrid var han oöverträffad – snabb, stark och perfekt tajmad i sina ingripanden. Han spelar som om han gjort det i tio år. Det är skrämmande bra.

Vad nu?

Europäventyret 2025/26 är slut. Tredje raka gången Madrid slår ut oss. Det svider.

Men det finns matcher kvar att spela. På söndag väntar Arsenal på Wembley i Carabao Cup-finalen – avspark 17:30 svensk tid. Det är dags att resa sig, kanalisera kvällens smärta till något bättre.

”Vi kommer tillbaka”, sa Pep på presskonferensen. Vi tror honom.

Upp med huvudet, City. Wembley kallar. 💙

Rösta på matchens lirare

Gå in i forumet och tyck till om vem du tyckte var bäst i matchen.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dela gärna dina tankar, lämna en kommentar.x
()
x