Inför Bournemouth: håll liv i det här nu!
City åker under tisdagen till Vitality Stadium för att ta sig an Bournemouth. Det är ett City som är stärkt av segern i lördagens FA Cup-final. Flera spelare är tillbaka från skada så konkurrensen om platserna är hög.
Dessa rader skrivs flera timmar innan Arsenals match mot Burnley. Förhoppningsvis får jag i panik gå in på den här rapporten och redigera det här stycket efter matchens slut. Men ja, visst räknar vi hem tre pinnar till Arsenal redan innan någon boll sparkats på Emirates Stadium? Vi hoppas att Kyle Walker och gänget gör sitt bästa men verkligen allt talar för Arsenal. Det kommer resultera i att all press är på City mot Bournemouth. Även fast vi sannolikt kommer inleda sista omgången på efterkälken oavsett, skulle det betyda så otroligt mycket om ligan lever till på söndag då 26 Citizens åker till Manchester och Etihad Stadium för att vara på plats i säsongens sista match!
Min elva
Manchester City
Även fast Trafford har gjort en strålande säsong med tanke på vad han kunnat påverka, så är det givet att Donnarumma tar tillbaka platsen i mål. I övrigt tror jag på få ändringar. Det känns som att den här elvan har satt sig inför säsongens slutskede och nu handlar det om att krama ur det sista som finns kvar. Marmoush fick en oväntat chans i FA Cup-finalen men byttes ut i paus varpå Cherki kom in och visade att han bör starta matcherna. Även Foden knackar givetvis på dörren, men ja, vems plats ska han ta? Klart är att om startelvan inte levererar mot Bournemouth så kommer det finnas heta alternativ på bänken.
Bournemouth imponerar i det tysta
Bournemouth har gjort en fantastisk säsong hittills och det är bara att erkänna, det finns många andra lag jag hellre hade sett City möta under tisdagskvällen. Bournemouth kommer vara taggade till tänderna av flera anledningar mot City. Det är säsongens sista hemmamatch, det är den populära tränaren Iraolas sista match i klubben och som grädde på moset har de chans att kvalificera sig för Champions League nästa säsong. Det vore en bragd av en klubb som Bournemouth. Om Aston Villa vinner Europa League-finalen mot Freiburg kommer det räcka att komma topp sex för att kvalificera sig för Champions League nästa säsong. Eftersom Aston Villa redan har kvalificerat sig till Champions League nästa säsong genom ligaspelet, så kommer deras plats genom en eventuell seger i Europa League tillfalla lag sex i Premier League. Så det kommer vara ett heltaggat Bournemouth som City möter.
När man tittar på Bournemouths spelartrupp så tänker jag på ett ord. Anonymitet. Det gör deras prestation den här säsongen ännu mer imponerande. De har inga stjärnor i sitt lag. Det är väl mest Junior Kroupi och Evanilson som sticker ut. Annars känns det symboliskt att till exempel målvakten Petrovic väl var tredjemålvakt i Chelsea för någon säsong sedan. Snacka om att Bournemouth gör något stort med små medel! Inför tisdagskvällens match har de 17 raka matcher i Premier League utan förlust. City har verkligen något att bita i när det kommer till att försöka bryta den sviten!